Seyahat Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 Seyahat sağlık sigortası nedir?

Seyahat sağlık sigortası her türlü kara, hava, deniz ulaşım yollarından herhangi birisini kullanarak yurt içinde, yurt dışına veya yurt dışından ülkemize seyahat edenleri, seyahatleri boyunca karşılaşabilecekleri sağlık risklerine karşı koruyan bir özel sigorta türüdür.

Hayır, bu sigorta isteğe bağlı olarak alınır. Ancak seyahat edilecek ülkeye göre değişmekle birlikte, vize başvurusunda seyahat sağlık sigortasını zorunlu olarak isteyen ülkeler bulunmaktadır.

Schengen ülkelerinin zorunlu olarak istediği ve 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır. Online olarak satın alınarak yazıcıdan alınan çıktılar vize başvurularında geçerlidir.

Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan ülkelerine seyahat edecek olan kişilerin, yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Seyahat sağlık sigortası seyahat sırasında poliçenin geçerlilik tarihleri arasında meydana gelen bir kaza veya önceden mevcut bir duruma bağlı olmayan hastalık hali sonucunda, planlanan seyahat süresi dışında meydana gelmemesi kaydıyla poliçede belirtilen teminatları sağlar.

Bazı konsolosluklar ıslak imza istemektedirler. Bize isteğinizi iletirseniz, tarafınıza ıslak imzalı poliçe ulaştırılacaktır.

Sigortanın süresi yurt dışına yapılan seyahatler için ülkemiz sınırlarından çıkıldığının pasaportla tespit edildiği an başlar, ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği an sona erer. Sigorta en fazla birbirini izleyen 92 gün süren seyahatler için geçerlidir. TC sınırları içerisine giriş yapılmadan 92 günü aşan seyahatlerde teminatlar geçersiz olur.

Sigortalının bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması sonucu vefatı halinde Cenazenin talep edilen adrese naklini temin eder ve oluşan masrafları ödenir.

Poliçe sigortalının aniden hastalanması veya yaralanması durumunda, hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile ilgili doktorun yazdığı ilaçların masraflarını poliçe limitleri dâhilinde öder.

Poliçe kapsamında bu durumda sigortalının tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla, en yakın sağlık kurum ve/veya kuruluşuna ulaşımı sağlanır.

Bulunulan sağlık kurum ve/veya kuruluşunda hastaya yapılacak tedavi için gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa sigortalının tıbbi durumuna uygun başka bir sağlık kurum ve/veya kuruluşuna naklini sağlamakla sigorta şirketi yükümlüdür.

Seyahat sağlık sigortası poliçesi kapsamındaki hastalık veya yaralanma sonucu tıbbi bir merkezde yatarak operasyon gerektiren tedavinin sona ermesinden sonra sigortalının eve dönüş masraflarını karşılaması için sigortalının asıl seyahatin kullandığı taşıma aracını kullanamayacağına sigortalıyı tedavi eden doktor tarafından karar vermesi gerekir. Bu durumlarda da poliçe koşulları çerçevesinde sigortalıyı tedavi eden doktorun belirlediği ve sigortalının tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla ikametgâh adresine nakli için gerekli giderleri karşılar.

Poliçenin geçerlilik tarihleri arasında, poliçe başlangıç tarihinden önce var olduğu, yetkili bir doktor tarafından tespit edilen tıbbi bir durum veya bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan akut kriz, doğuştan olan hastalıklar intihar veya intihar teşebbüsü kapsamın dışında tutulur. Örneğin bir kalp hastasının kalp krizi geçirmesi acil bir durum olmakla beraber daha önceden bir hastalık durumuna bağlı olduğu için seyahat sağlık teminatlarında ödenmez.

Hangi türden olursa olsun her türlü yarış, ralli veya benzeri denemeler, olta balıkçılığı dışında av faaliyetleri, tüplü ve serbest derin dalışlar, umumi yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla tasarlanmamış deniz araçlarıyla uluslararası sularda dolaşma, binicilik, dağcılık, atış talimleri, boks, ne türden olursa olsun güreş sporları, dövüşme sanatları, paraşütçülük, sıcak hava balonculuğu, serbest düşme, yamaç paraşütüSeyaj ve genel olarak tehlikeli olduğu bilinen her türlü spor veya eğlence faaliyeti kapsam dışıdır.

Seyahat sağlık sigorta poliçeleri spor federasyonları veya benzeri organizasyonlar tarafından düzenlenen yarışlara veya turnuvalar ve ek bir teminat verilmesi konusunda açıkça mutabakata varılmadığı sürece kayak kazaları da kapsamaz.

Yolcu taşıma yetkisine sahip olmayan bir hava taşıtının ve helikopterlerin bir yolcu veya mürettebat sıfatıyla kullanılması, motorsiklet kullanım kapsama dahil değildir.

Standart seyahat sağlık sigortasında bagaj kaybı veya gecikmesi teminatı bulunmaz. Ancak, sitemizde sunulan seyahat sağlık sigortası daha geniş kapsamlı olup seyahat sırasında geciken veya çalınan bagajlar için teminat bulunmaktadır. Bu kapsamda gecikmeli bagaj için €100, tarifeli havayolu uçuşlarında kaybolan, zarar gören, çalınan bagaj için 350 Euro‘ya kadar ödeme yapılır.

İletişim

0850 885 36 55
BH Sigorta ve Reasürans Brokerligi A.Ş.
Kuleli Cd. Hasanpaşa Setti Çıkmazı Aşağı Sok. No: 4/1
Çengelköy – Üsküdar/ İstanbul
Destek almak için üye olun veya giriş yapın.